חיפוס באתר


רווח
השלישיה הסודית


   
 
  רווח
 
  רווח
בניית אתרים
רווח
  רווח
    רווח
  רווח
  רווח
  רווח
  רווח

רווח
 
 
   

סתם רווח
 
     

א. כתב לי:

"שלום אילן,
קודם כל – רגע של בושה – אני מרגיש אבוד בכל התכתבויות הלינוקס שאני קורא ברשת, למרות שאני עובד בפיתוח (אמנם אינטרנט, אבל עדיין), ואפילו מורה בבית ספר לאינטרנט… ועל כן – אני מבקש, בכל לשון של בקשה, עזרה והכוונה בכמה נושאים:

 1. אני מאוד מעוניין להתחיל להבין מה קורה בעולם המטורף של מערכות ההפעלה מבוססות לינוקס/ גנום, אבל לא יודע מהיכן להתחיל… האם יש משהו מסודר, לדעתך, שיכול לעזור לי לבחור התקנות, ולהתחיל להבין את השפה המדוברת? איזה מילון לינוקסי או משהו? יש מלא, אבל מ-ל-א מושגים שפשוט לא יושבים לי בראש…
 2. לאחרונה קיבלתי מחשב נייד חדש, אבל עם מערכת ההפעלה הגועלית "ויסטה"(המחשב LG 1.73GH dual core), אני מנסה כבר שבועיים הפצה אחרי הפצה, בliveCD, כדי לבדוק מה יעבוד הכי טוב על מחשב זה. באתרים המתעסקים בלינוקס על ניידים לא יודעים לספר לי על המחשב, וכבר ניסיתי ארבע-חמש הפצות של ניידים "בני-דודים" (קרובים במפרט הטכני, עד כמה שאפשר) אבל ללא הצלחה מרובה… מה אתה ממליץ לעשות? אני קורא על הדביאן אץ' על מחשב נייד אצלך בבלוג, אבל רועדות לי הברכיים מפחד כשאני חושב על לצלול ללא הדרכה לתוך מערכת דורשת כל-כך…

ממש אשמח לעצה טובה, ולליטוף על הראש שיאמר לי שאני לא אדיוט…(סתאם, האחרון לא הכרחי, אבל הראשון יהיה נחמד ממש).

תודה מראש,
א".

הנה מה שעניתי לו:

"א. שלום:

 1. בדבר אחד אני לא מסכים איתך: אתה לא צריך להתבייש.
 2. את תחום הלינוקס קשה ללמוד (במיוחד כשבאים עם גישה של windows). זאת מערכת הפעלה שונה לחלוטין ויש ללמוד אותה מ- 0. בקרוב אכתוב רשימה כיצד לדעתי כדאי להיכנס לעולם הלינוקס. בינתיים… כנס לקישור הבא ותוריד משם מדריך מעולה ללימוד לינוקס. אומנם הוא לא כ"כ עדכני אבל עולם המושגים (שכ"כ חסר) הוא נכון. המדריך כתוב בעברית ובתור פתיחה הייתי ממליץ שתקרא אותו מספר פעמים. אח"כ אני מאמין שהרבה מהמושגים שלא ברורים לך יתבהרו.
 3. לגבי הפצה: אל תתקין בינתיים על הנייד אלא רק לאחר שתסיים לקרוא את המדריך (תתאמן בפקודות bash באמצעות live-cd). כדאי שתתקין הפצה שנוחה למתחילים (סוסה, אובונטו, דביאן יציב) מהסיבה שאת תהליך ההתקנה יש לעשות נכון (בתהליך ההתקנה אתה יכול למחוק בטעות את כל הדיסק הקשיח). רק אל תתרשם לרעה מהביצועים כי הם ממש גרועים ב- live-cd."

ועכשיו לקיום ההבטחה (התשובה היותר רחבה):

 1. קיימים מספר אתרים שמיועדים למתחילים. תחילה הייתי פונה לוויקי של וואטסאפ. יש שם כל מה שדרוש ללימוד מרמת תתחילים ועד למתקדמים. תחילה כמובן יש להתחיל ולקרוא את הצעד הראשון (מתחילים בלינוקס), הייתי ממשיך ופונה לצעד השני (הגדרות בסיסיות), ורק לאחר מכן, בעזרת live-cd פונה ומתרגל נושאים שונים בצעד השלישי. את השלב הרביעי (נושאים מתקדמים בלינוקס) הייתי משאיר לשלב יותר מאוחר.
 2. האתר הבא: פינגווין. באתר יש "אסופת מדריכים להתחלה קלה", וגם כאן עוברים על כל החומר בצורה הדרגתית ומסודרת.
 3. האתר הבא: לינמאגזין. באתר סדרת מדריכים "עוברים ללינוקס" ולמרות שלא עודכן לאחרונה התוכן שבו עדיין רלוונטי.
 4. במקביל לקריאה הנ"ל הייתי ממליץ לצפות בכל המדריכים באתר ubuntu screencasts.

לאחר קריאת החומר אתה אמור לשלוט די טוב בעולם המושגים של לינוקס. הייתי מציע, לאחר שאתה מרגיש בשל לכך, שתתקין את אחת ההפצות. לגבי סוג ההפצה: אני משוחד… אני מאוד אוהב את דביאן והייתי מציע שתתקין את הגרסה היציבה שלה, אך גם אובונטו והפצות נוספות אחרות יכולות לבוא בחשבון. את ההתקנה הייתי מציע שתתקין בפעם הראשונה לבד ועל מחשב ישן (כזה שלא אכפת לך ממנו). ההתקנה של לינוקס מאוד מאוד פשוטה ויש רק להיזהר בשלב של בחירת המחיצות. תלמד את הנושא ממש טוב לפני שלב ההתקנה!

תחזוקה שוטפת של הידע:

 • לעבוד המון עם לינוקס. לשוטט בפורום של וואטסאפ, תפוז (וגם אובונטו ישראל אם אתה תשתמש באובונטו) ולא להסס לשאול שאלות. הדבר היותר חשוב: לקרוא את השאלות של האנשים האחרים ולנסות להבין את התשובות הניתנות להם.
 • ללמוד יותר לעומק את העבודה עם bash. לנסות ללמוד כיצד לבצע את כל אחת מהמשימות שמציעים האשפים הגרפיים בעזרת ממשק הפקודה בלבד.
 • ללמוד כיצד לעבוד עם תוכנות קוד פתוח (ישנות וחדשות). באתר זולו יש מספר מדריכים בנושא והייתי מציע שתנסה אותם.

זאת ההצעה שלי, ואני מעריך שלקוראים השונים יהיו דעות ורעיונות נוספים אותם יעלו בהמשך.

My Signature

6 תגובות לפוסט “איך להיכנס לעולם הלינוקס?”

 1. בתאריך 05 אוק' 2007 בשעה 9:23 pm Jabka Atu

  סתם בשביל הידע הכללי מהוא המחשב עליו מדובר ?

 2. בתאריך 05 אוק' 2007 בשעה 9:26 pm צפריר

  הערה אחת:

  במקום לנסות "הפצה אחרי הפצה", קח הפצה אחת, ונסה לראות שאתה מצליח לעבוד איתה.

  בתור התחלה: לחלק גדול מההפצות ה"חיות" יש אפשרות לשמור הגדרות. לדוגמה – לשמור את תיקיית הבית על מדיה אחרת.

  בדוק איך עושים את זה בהפצה החיה שבחרת. עכשיו לא תצטרך להתחיל מהתחלה כל פעם ותוכל להקדיש יותר זמן לפתרון בעיות.

  איך עושים את זה? תלוי בהפצה שבחרת. וחוץ מזה: עכשיו תורך לשאול את השאלות :-)

 3. בתאריך 06 אוק' 2007 בשעה 2:37 am Kiki

  גם ז'רגון ההאקרים מאוד שימושי

 4. בתאריך 06 אוק' 2007 בשעה 11:21 pm DoK

  כמי שכתב בשעתו חלקים רבים למדי מקטגורית ה"מתחילים בלינוקס" בויקי של ווטסאפ אני ממליץ לפחות בכל הנוגע לחלק זה לדלג הישר אל המדריכים באתר הפינגוין.
  חלקים משמעותיים מהמדריכים בויקי של ווטסאפ אינם מתוחזקים וכוללים מידע מיושן בצורה מדאיגה.
  כשהפסקתי לתחזק את המדריכים ההם השארתי בהם הודעה כי הם לא מתוחזקים וכי גרסה מתוחזקת נמצאת באתר הפינגוין (בחרתי להעביר את מאמצי לאתר הפינגוין בגלל תשתית הדוקוויקי בה נעשה שימוש).
  נראה שבחלק מהמדריכים ההודעה הוסרה או הוקטנה מאוד אבל הדברים עדיין תקפים.
  אתה מוזמן לבחון את המדריכים הבאים -
  בחירת הפצת לינוקס
  הורדה וצריבה של ההפצה הנבחרת
  הוראות ההתקנה להפצות ספציפיות תחת התקנת והגדרת לינוקס
  הגדרת תמיכה בעברית (הדברים שם לא השתנו מהותית אבל נוסף דף יחסית מפורט על לוקאל)
  התחברות לאינטרנט
  הגדרת מאגרי תוכנות

 5. בתאריך 07 אוק' 2007 בשעה 5:21 am חזי

  אני מסכים עם צפריר – אפשר לשחק עם 100 הפצות, ולא ללמוד מזה הרבה. השיטה הטובה ביותר ללמוד היא להתרכז בהפצה אחת במשך כמה שבועות, ולא כל כך משנה איזה הפצה זו. כמובן שעדיף לבחור את אחת ההפצות הפופולריות כדי שיהיה קל למצוא עזרה בפורומים, ואם יש מישהו שאתה מכיר ויכול לעזור לך לעיתים קרובות פשוט תקח את ההפצה שלו. תמיד אפשר להחליף הפצה בקלות בהמשך, ואז זה כבר יהיה מתוך הבנה של הצרכים שלך ושל היתרונות והחסרונות של ההפצות השונות. את ה-LiveCD הייתי ממליץ לעזוב מהר – אחרי יום של התרשמות רצוי כבר להתקדם להתקנה; גם מי שלומד לרכב על אופניים לא צריך גלגלי עזר ליותר מיום אחד. ההסתייגות היחידה היא שאם אתה מתקין Dual Boot (כלומר שומר מחיצה עם windows על אותו כונן) כדאי שתדע בדיוק מה אתה עושה לפני שאתה ניגש להתקנה כדי לא לגרום לנזק; זה לא באמת מסובך, אבל צריך להיזהר.

 6. בתאריך 10 אוק' 2007 בשעה 4:39 pm אלי

  ישנה הפצת לינוקס שמבוססת על מנדריבה, שהיא הפצה מאוד יציבה. ההפצה ממש קלה להתקנה ומכילה את כל מה שדרוש על מנת להתחיל לעבוד בלינוקס גם בלי להכיר את שורת הפקודה. ההפצה כוללת את כל הקודקים הנחוצים להרצת ווידאו ואודיו שזה נושא כאוב בלינוקס. היא מכילה את ה-control pannel של מנדריבה שהוא ממש קל לניווט. לדעתי ההפצה שהכי מתאימה למי שצריך לינוקס שאפשר להתחיל לעבוד ישר מהקופסא.

  היא נקראת PCLinuxOs ואפשר להוריד אותה כאן
  http://www.pclinuxos.com/

טרקבק | רסס תגובות

לכתוב תגובה